Новий законопроект про звітність видобувних компаній вимагатиме розкриття інформації суб’єктами господарювання у сфері видобування та запровадить систему штрафів

21 Січня 2016

Для подальшого уникнення конфліктів між урядом та видобувними компаніями, збільшення власного видобутку газу, забезпечення прозорості у цій галузі та відповідності міжнародним стандартам громадськість презентувала законопроект про звітність видобувних компаній. Про це експерти та представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості України заявили під час дискусії в Українському кризовому медіа-центрі.

«Потрібно публікувати детальнішу інформацію про платежі, які здійснює компанія по різних напрямках, як вони працюють на місцях, скільки вони видобувають нафти, газу та інших корисних копалин», – розповіла Олена Павленко, президент DiXi Group. За її словами, дана законодавча ініціатива вимагає розкриття інформації не лише у сфері нафти й газу, але руди і вугілля та інших корисних копалин, а також передбачає запровадження штрафів,що відповідає європейському законодавству.

За неподання відомостей про видобувну діяльність передбачені штрафні санкції. Така міра міститься в законопроекті “Про розкриття інформації у видобувних галузях”.

Цим документом запроваджена звітність для видобувних компаній ще на проектному рівні.

“Штрафувати планують за порушення термінів та встановленого порядку звітування, подання звітів із недостовірної або неповної інформації, або відмову від цього. Компанії повинні будуть усунути виявлені порушення”, зазначила президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко.

Вона також наголосила, що недобросовісним підприємцям не вдасться прикритися положеннями про комерційну таємницю та інформацією з обмеженим доступом.

Олексій Орловський, директор Програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження», пояснив, що Україна свого часу приєдналася до міжнародної ініціативи прозорості видобувних галузей. Вона передбачає розкриття інформації суб’єктами господарювання, які здійснюють видобуток на території певної країни, які сплачують податки до бюджетів різних рівнів, здійснюють соціальні проекти. Тому була започаткована така ініціатива «зустрічної перевірки» – чи дійсно держава отримує те, що ніби сплачують компанії. Оцінку здійснює незалежний регулятор, зазвичай відома аудиторська компанія, що зіставляє усі дані й робить певні висновки. Олексій Орловський нагадав, що перший подібний звіт наприкінці минулого року був виданий в Україні. Але він готувався надзвичайно складно, бо компанії не готові у належному обсязі на сьогодні відкривати всю інформацію для підготовки відповідного звіту. «Цей законопроект якраз має забезпечити фактично впровадження міжнародних стандартів бухгалтерської звітності у видобувній галузі, щоб компанії вже не могли прикриваючись певними інтересами, комерційними таємниця тощо, приховувати ту інформацію, яка представляє публічний інтерес. Адже надра – це власність народу України», – заявив пан Орловський.

У законопроекті вперше окреслене поняття суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувній галузі, а також він є проєвропейським за своєю сутністю, зазначив Андрій Оленюк, партнер юридичної фірми Everlegal. «Законопроект, з яким ми маємо справу, є доволі новаторським», – заявив він.

За словами Романа Ніцовича, керівника програм DiXi Group, в Європі у 2013 році були прийняті директиви з прозорості та звітності у видобувній галузі. Одна з цих директив є в Угоді про Асоціацію, яку Україна зобов’язана виконувати, зауважив він. Протягом останніх двох років усі країни ЄС ухвалюють свої закони у цій сфері. «Цей процес є актуальним у світі. Україна могла би не доганяти, як це у нас прийнято, а стати частиною цього процесу», – підкреслив Роман Ніцович.

“За таких умов всі зможуть дізнатися про податки та інші платежі у розрізі кожного спеціального дозволу на користування надрами. Навіть якщо така діяльність ведеться двома і більше компаніями за договорами про спільну діяльність або договорами про розподіл продукції”, заявив керівник програм DiXi Group Роман Ніцович. За його словами, ці стандарти запроваджені у США, країнах ЄС, Австралії та Канаді.

Олена Дяченко, директор Департаменту економіки та фінансів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, розповіла, що у документ закладені мінімальні вимоги міжнародних стандартів. «Ми не ускладнюємо ні бухгалтерський, ані фінансовий обіг, ми не ускладнюємо операційну діяльність. Ця інформація є у підприємств і компаній, в органах виконавчої влади. Цей закон дасть можливість більш вільно розкривати цю інформацію. Важливим аспектом цього документу є запровадження штрафів, хоча це є спірним питанням», – зауважила Олена Дяченко. Згідно досвіду, деякі компанії не погоджуються надавати інформацію.

Мета законопроекту полягає не просто в отриманні інформації, а у створенні прозорих умов для подальшого видобутку. «Завдяки публікаціям звітів ми бачитимемо, де є слабкі місця, які тенденції зараз у видобувній галузі, і робитимемо висновки як це покращити, і зробити роботу галузі більш ефективною, спрямованою на збільшення ВВП України», – пояснила заступник директора Департаменту нафтогазового комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Тетяна Довжок.

На сьогодні законопроект про звітність видобувних компаній має отримати схвалення від кількох міністерств. Депутати повинні ухвалити цей законопроект, за словами учасників брифінгу, до кінця травня цього року. Зараз триває етап підготовки до другого звіту щодо прозорості у видобувній галузі, і якраз цей закон спонукатиме усі сторони надати вчасно і у повному обсязі потрібну для цього інформацію.

Нагадаємо, що проект Закону “Про розкриття інформації у видобувних галузях”, який розроблено Міністерством енергетики та вугільної промисловості України за підтримки аналітичного центру DiXi Group та Міжнародного фонду “Відродження”, покликаний сприяти подоланню корупції та запровадженню європейських стандартів роботи у видобувних галузях.

Законопроект уможливить запровадження в Україні міжнародних стандартів та передових практик прозорого звітування у видобувній сфері відповідно до вимог Ініціативи прозорості у видобувних галузях (ІПВГ).

Зокрема, мова йде про міжнародні стандарти фінансової та бухгалтерської звітності, вимоги Ініціативи прозорості у видобувних галузях (ІПВГ) та законодавство країн Заходу.

 Ініціатива має на меті започаткувати правила звітності про платежі та діяльність у сфері видобутку енергоресурсів на проектному рівні, посилити громадський контроль за роботою надрокористувачів. Подібні правила запроваджені в ЄС, США, Канаді, Австралії, а також є складовою міжнародних зобов’язань України.

 Яка інформація буде розкриватися за правилами, що пропонуються? Яких суб’єктів це стосуватиметься? Які штрафні санкції передбачаються за невчасне подання інформації, подання неповних або неточних даних, відмову від звітування?

 Завантажити брошуру "Закон про розкриття інформації у видобувних галузях: наступний крок до кращого регулювання" [pdf, 3.73 Mb]

 

 

 

ІПВГ в Україні